Przeskocz nawigację

Czym jest Neo FreeRunner? Jest to telefon. Dość specyficzny telefon. Jest to pierwszy w pełni wolny (otwarty,  jak kto woli) telefon.

Wolny telefon? Co to oznacza?

Oprogramowanie które będzie uruchamiane na tym telefonie ma spełniać wszystkie założenia idei FLOSS. Całość oprogramowania została zebrana w projekcie o nazwie OpenMoko.

Ok, czyli jak to wygląda w praktyce?

Pierwszy telefon zaprojektowany do współpracy z platformą OpenMoko został wyprodukowany na początku 2007 roku. Nazywał się Neo1973 i był telefonem przeznaczonym wyłącznie dla developerów. Był czymś w rodzaju zabawki mającej na celu ściągnięcie do projektu jak największej ilości geeków oraz miał także pokazać, że jednak się da coś takiego wyprodukować :).

Kolejnym krokiem w tworzeniu mobilnej rewolucji jest telefon Neo FreeRunner. Tym razem telefon ten jest przeznaczony dla użytkownika końcowego, czyli Jana Kowalskiego.

Powiedz kotku co masz w środku czyli specyfikacja techniczna FreeRunner’a:

Gdzie tkwi haczyk?

Według planów producenta telefon ten miał być dostępny już w zeszłym roku. Niestety z biegiem czasu premiera jest przesuwana raz po raz. Według ostatnich zapowiedzi telefon ma być dostępny w sprzedaży w lipcu. Jednak czytając recenzje wyprodukowanych wersji testowych i wpisy na blogach twórców OpenMoko jestem pełen obaw. Nie ma jeszcze w pełni działającego interfejsu użytkownika. Takie elementy jak lokalizacja GPS działa tylko jako podajnik suchych parametrów, w żaden sposób nie integrujący się z oprogramowaniem. Samo oprogramowanie na moje oko ma dopiero 25 % funkcjonalności standardowego PDA. Sam wygląd OpenMoko to mozaika posklejana z Qtopii + GTK+ + E17 i autorskiej improwizacji. Może to do czego dotarłem to stare wersje i recenzje, ale jeśli nie i developerzy nie pracują nad poprawą tego przez 24h na dobę to lipcowy termin albo zostanie przesunięty albo będzie dużą porażką. Jeśli wobec popularności np. iPhone, twórcy zdecydują się dostarczyć użytkownikowi końcowemu to co powstało do tej pory w związku z OpenMoko, mogą spodziewać się kłopotów. Nawet brzydkie ikonki i niewygodne menu mogą przeważyć na szali na niekorzyść OpenMoko.

Sam osobiście bardzo kibicuję projektowi OpenMoko i FreeRunner’owi. Kupię go jak tylko się pojawi oficjalnie w sprzedaży, nawet jeśli soft będzie działał w 50%. Mam tylko nadzieję, że projekt nie okaże się wcześniakiem i nie umrze po oficjalnym wyjściu na świat.

A jeśli Ty czytelniku jesteś zaintersowany kupnem FreeRunner’a, dołącz do nas. Jest już nas 27 osób 🙂

One Comment

  1. Robi wrażenie 🙂

    btw/p.s. Ja też chcę…kup miiiii ;p


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: