Przeskocz nawigację

Developerzy OpenMoko faktycznie chyba pracują 24h/doba gdyż ostatnio nagle okazało się, że FreeRunner działa, wyprodukowali go całą masę i, że go sprzedają. Zebrała się już całkiem duża grupka chętnych na niego, i dzięki negocjacjom kumulator.pl już niedługo powinien trafić w łapki wszystkich zainteresowanych.

W sieci pojawia się już powoli coraz więcej recenzji FR. Dos na przykład napisał recenzję OpenMoko opierając się na emulacji obrazu pod Qemu. Ja tymczasem zastanawiam się czego tak naprawdę oczekuję od FreeRunnera i OpenMoko.

Stabilność działania.

Żeby jakiekolwiek mówienie o tym telefonie miało sens, musi on działać. Jak dotychczas jestem użytkownikiem palma Treo 650. Przez pewien czas, telefon ten miał tendencję do restartowania się gdy dzwonił numer którego nie miałem w książce adresowej. Lub też czasem gdy wybierałem numer z książki adresowej i dokonywałem połączenia łączyłem się z zupełnie inną osobą. Telefon działa cały czas znakomicie i świetnie spisuje się jako PDA, ale te błędy były nie tylko denerwujące ale i bardzo przeszkadzające.

Dobry jako PDA

Na swoim Treo mam zainstalowaną jakąś wersję DateBook. Programik ten łączy w sobie kalendarz i listę rzeczy do zrobienia. Jest niesamowicie wygodny i intuicyjny. Praktycznie każdą rzecz którą muszę zrobić zapisuję w palmie przy użyciu tego softu. Takiej samej użyteczności oczekuję od softu OM.

Skoro to Linux to może normalna praca?

Może i strasznie kombinuję ale marzy mi się coś takiego: Oddaję sprawozdanie na laboratoria. Okazuje się, że są w nim błędy. Wtedy biorę FR do ręki, odpalam Maximę, źródła LaTeX, gnuplota, i co tam jeszcze w danym momencie potrzebuję. Poprawiam co trzeba, kompiluję źródła LaTeX, przerzucam wyjściowego pdf’a na kartę, tą wsadzam do czytnika na USB, z niego drukuję w punkcie ksero i wracam z poprawioną wersją. Szybko i sprawnie kiedy jest potrzeba 🙂

VoIP + IM

Z tego co się orientuję nie ma jeszcze takiego softu zaprojektowanego specjalnie dla OpenMoko. Jest niby Tumay ale na dzień dzisiejszy nic o nim nie wiadomo.

Gry?

Według mnie hiciorem była by gra Battle For Wesnoth. Kiedyś Grzywacz zajmował się portowaniem wesnoth na GP2X ale z tego co widzę to projekt ten umarł. A przydała by się jakaś fajna gierka na FR, bo saper póki co nie powala 🙂

Coś jeszcze?

Cóż jeszcze według mnie powinno się pojawić na FR? Sądzę, że funkcja „friends” wraz z tangoGPS była by niezłą gratką. Można by wtedy pograć w Trona na mieście ;).

Tak szczeże mówiąc, to jeśli portowanie/dostosowywanie softu do FreeRunnera nie jest bardzo trudne, sądzę, że już w wkrtótce będzeimy mieć do wyboru całą masę wolnego oprogramowania. Wtedy każdy użytkownik FR będzie mógł wybierać do woli i korzystać ze stwoich ulubionych aplikcji :). Kluczowe jest jednak dostarczenie solidnie działającej podstawki która jest funkcjonalna i sprawnie działająca. A o tym przekonam się już niedługo :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: